1. pl
 2. en

Social Media

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Dlaczego warto nastolatków uczyć jogi?

Zajęcia jogi dla nastolatków wpływają całościowo na ich rozwój fizyczny, poznawczy, emocjonalny i społeczny.

Najpierw skrótowa wersja w punktach, jeśli nie masz czasu na przeczytanie wszystkiego poniżej:

Rozwój fizyczny

 • doskonalenie koordynacji, równowagi i prawidłowej postawy ciała
 • wzmacnianie mięśni oraz zapewnienie elastyczności
 • poznanie metod pracy z oddechem, umiejętność uspokojenia pracy serca
 • rozwój umiejętności relaksacji

Rozwój poznawczy

 • wzrost uważności, umiejętności koncentracji uwagi i skupienia
 • rozwój wyobraźni i kreatywnego myślenia oraz doskonalenie pamięci
 • rozwój umiejętności odpoczywania jako niezbędnego elementu uczenia się

Rozwój emocjonalny

 • umiejętność identyfikowania własnych potrzeb, emocji i stanów dzięki świadomemu kontaktowi z ciałem
 • wzrost umiejętności radzenia sobie ze stresem
 • wzrost wiary w siebie i poczucia własnej wartości
 • rozwój samokontroli, dyscypliny i cierpliwości

Rozwój społeczny

 • rozwój umiejętności kooperacji, pracy w grupie
 • wzrost szacunku, empatii i otwartości na innych ludzi
 • nawiązywanie pełnych życzliwości relacji z innymi

 

A teraz dłuższa wersja i jeśli nie masz czasu jej przeczytać, to tym bardziej zapraszam na moje zajęcia „joga dla każdego”:

Joga dla nastolatków pomaga im rozwinąć lepszą świadomość własnego ciała, a także ogólną koordynację i zdolności poznawcze. Praktykowanie jogi wspiera ich koncentrację i inteligencję emocjonalną. Joga pomaga również zmniejszyć stres i niepokój u młodych dorosłych. Pomaga im doświadczyć większego dobrostanu, spokoju, harmonii i radości.

Dzieci uczą się poprzez interaktywne doświadczenia. Joga umożliwia zdrowy i zrównoważony rozwój ciała i umysłu dziecka już od najmłodszych lat. Proste ćwiczenia oddechowe i medytacyjne mogą poprawić ich samopoczucie emocjonalne. Joga zaszczepia w nich także życzliwość, cierpliwość i wdzięczność. Co więcej, pozwala im docenić ciężką pracę i wysiłek zespołowy. Joga pomaga rosnącemu dziecku lepiej poznać własne emocje i nauczyć się je akceptować.

Zaproponowanie jogi nastolatkom może stanowić doskonałe wsparcie dla ich samopoczucia emocjonalnego, psychicznego i fizycznego. Ucząc się pozycji, ćwiczeń oddechowych i medytacji, dzieci uczą się zarządzać swoją energią. Stają się bardziej skupieni, spokojni i responsywni. Ich ciała stają się zdrowe, a ich umysły stają się jasne.

Lata młodzieńcze są delikatne i bardzo ważne. To właśnie w tym okresie nastolatki rozwijają wzorce zachowania, które będą miały wpływ na ich przyszłe życie. Joga może odegrać kluczową rolę w rozwijaniu zdrowych wzorców zachowania u młodych ludzi, zarówno jeśli chodzi o postawę, jak i nastawienie.

Nastolatki i ich relacja ze swoim ciałem

Joga pozwala nastolatkom rozwijać umiejętność zrozumienia samych siebie poprzez świadomość połączenia ciała i umysłu. Nastolatki często martwią się tym, jak wyglądają ich ciała i jak funkcjonują. To czas, kiedy ich ciało się zmienia, a hormony sprawiają, że czują się przytłoczone. Praktykowanie jogi pozwala im na świadome i nieoceniające skupienie uwagi na swoim ciele. Pokazuje im, jak docenić swoje ciało za to, co potrafi, a jednocześnie zaakceptować jego ograniczenia.

Słuchanie i uświadamianie sobie swoich ograniczeń w asanie, umiejętność zatrzymania się w razie potrzeby uczy nastolatków mówienia „nie”. Będzie to dla nich ważna umiejętność zarówno w sytuacjach dotyczących własnego ciała, jak i w relacjach ze światem zewnętrznym.

Joga zapewnia nastolatkom narzędzia do nauki zachowania skupienia i spokoju nawet w niesprzyjających warunkach. Techniki głębokiego oddychania i relaksacji sprzyjają koncentracji podczas przygotowań do egzaminów oraz pomagają opanować stany lęku i napięcia.

Młodzież szuka swojego miejsca w społeczeństwie i próbuje wyrazić siebie, buduje swój indywidualizm i umiejętność samodzielnego decydowania o własnym życiu. Praktykowanie jogi pomaga nastolatkom osiągnąć wszystkie te cele, jednocześnie szanując siebie i innych. Joga staje się cenną pomocą nawet w szkole, ponieważ zachęca uczniów do spojrzenia wewnętrznie i podejmowania decyzji w oparciu o szacunek do samego siebie i wzgląd na innych.

Joga dla nastolatków zachęca uczestników do podejmowania decyzji w różnych sytuacjach. Podczas zajęć jogi nastolatek decyduje czy przyjąć bardziej zaawansowaną pozycję czy jednak mniej i jak najlepiej wspierać swoje ciało. Na przykład w pozycji skłonu w pozycji stojącej, zachęca się nastolatka z napiętymi ścięgnami podkolanowymi, aby używał kostki do jogi jako podparcia dłoni zamiast próbować dosięgnąć. Decyzja o zastosowaniu wsparcia w asanie stymuluje nastolatka do poszukiwania rozwiązań i odpowiedzi. Zachęca ich do obserwowania siebie, bez porównywania z otoczeniem i tym, co robią inni. Taka postawa staje się fundamentalna, gdy nastolatek staje w obliczu prawdziwych sytuacji życiowych oraz presji rówieśników.

Przestymulowane nastolatki współczesnych czasów

Zajęcia jogi dla nastolatków to miejsce, w którym mogą nauczyć się odkładać na bok zmartwienia i doświadczyć ulgi od stresu. Ta ulga, nawet tymczasowa, może dać im odświeżoną perspektywę i wytrenować umysł, aby skupiał się na jednym wyzwaniu na raz. Radzenie sobie ze stresem jest bardzo ważnym tematem, gdy mówimy o nastolatkach. Jeśli pracujesz z nastolatkami jako nauczyciel lub terapeuta, możesz zaobserwować, jak przeciążone jest ich życie i jak przeładowane są ich emocje. Joga może być bardzo pomocna w zapewnieniu nastolatkom odpowiednich narzędzi do zarządzania wewnętrznymi reakcjami na to, co dzieje się w ich życiu.

Osiągnięcia w nauce są istotne, ale nie powinny stać się jedynym celem dziecka. Pracując z dziećmi i młodzieżą, naszym zadaniem jest pomóc im wyrazić swoje talenty i wrodzone wartości, które w sobie noszą. Oznacza to także pomoc im w doskonaleniu umiejętności pokonywania frustracji i trudności, rozwijaniu odporności oraz większej pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Tradycyjne nauczanie skupia się głównie na rozwoju intelektualnym. Joga dla nastolatków może stać się uzupełniającym programem edukacyjnym pomagającym im radzić sobie z presją życia szkolnego. Jeśli zapewniamy naszym dzieciom właściwe nauczanie, umożliwia im to lepsze życie i lepsze wykonywanie zadań i ról.